Пам’ятка проведення заходів по попередженню випадків отруєння бджіл під час проведення обробітків сільськогосподарських культур та угідь пестицидами і агрохімікатами на території громади
Дата: 10.03.2023 10:42
Кількість переглядів: 140
Пам’ятка
проведення заходів по попередженню випадків отруєння бджіл під час проведення обробітків сільськогосподарських культур та угідь пестицидами і агрохімікатами на території громади
- Пасічники повинні отримати ветеринарно-санітарний паспорт на пасіку у відповідній дільниці ветеринарної медицини Районної дільничної лікарні ветеринарної медицини Полтавської обласної держаної лікарні ветеринарної медицини, для чого необхідно здати зразки бджіл на аналізи для виключення наявності захворювань бджіл.
- Поставити пасіку на облік в громаді за місцем постійного розташування пасіки, а у випадку кочівлі – у сільську раду, на територію якої прибули на кочівлю (Наказ Міністерства аграрної політики України від 20 вересня 2000 р. № 184/82, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 жовтня 2000 р. за № 737/4958, п. 7).
- При зміні назви чи адреси пасіки, її власник повинен проінформувати про це ТГ, сільськогосподарські підприємства і фермерські господарства за місцем постійного розташування пасіки протягом 10 днів.
- Пасічники повинні отримати ветеринарне свідоцтво на перевезення бджолосімей на медозбір та запилення сільськогосподарських культур за межі області.
- Розміщувати пасіки на земельних ділянках, які належать їм на правах власності або користування, відповідно ст. 15 Закону України «Про бджільництво».
- Пасічники повинні повідомити Заявою сільськогосподарські підприємства і фермерські господарства на територію яких поставлені пасіки, про місце постійного розташування пасіки, біля якого поля знаходяться бджолосім’ї.
- При отриманні повідомлення про проведення обробітку сільськогосподарських культур пестицидами та агрохімікатами пасічник повинен вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженням при застосуванні пестицидів. У випадку авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів вивезти пасіку до іншого місця медозбору на відстань понад 5 км від місць проведення авіаційних обробок на період до 5 діб, а при проведенні наземних обробіток на відстань 3–5 км від місць проведення наземного обприскування.
- Керівники сільгосппідприємства і фермерського господарства повинні отримати в ТГ, інформацію на якій території знаходяться стаціонарні та кочові пасіки.
- За три дні до проведення обробітку керівник сповіщає пасічників (населення) даної місцевості (преса, подвірні обходи, ТГ) про місце, терміни і час проведення обробітку, встановлює спеціальні попереджувальні знаки безпеки з указаною датою обробітку с/г угідь. Для невеликих пасік, які не вивозять бджіл, попередити, на який час необхідно прикривати лотки при використанні конкретних пестицидів, згідно «Інструкції по попередженню отруєння бджіл пестицидами та агрохімікатами». Строки ізоляції бджолиних сімей залежать від ступеня токсичності і періоду збереження активності пестицидів на рослинах.
- Використовувати засоби захисту рослин, що пройшли державну реєстрацію і включені в «Перелік пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».
- Застосовувати наземний обробіток ніж авіацію, при цьому враховувати швидкість вітру, не більше ніж 3-4 м/с.
- Обробітки пестицидами і агрохімікатами проводити у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години.
- Сільськогосподарським підприємствам, фермерам не допускати обробітки квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл, або проводити їх в нельотний час бджіл (після 21 год, або в нічний час).
- На площах біля яких розташовані пасіки (у радіусі 7 км) використовувати малотоксичні пестициди.
В разі не дотримання Законів України «Про бджільництво», «Про пестициди та агрохімікати», «Про захист рослин» керівники сільськогосподарських підприємств, фермери та пасічники несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.