ІНФОРМАЦІЙНИЙ МАТЕРІАЛ щодо протидії використанню на території України «дронів - камікадзе» типу «Шахід-136»

Дата: 21.10.2022 14:52

В ході проведення бойових дій на території України останнім часом відмічається інтенсивне використання Збройними силами Російської Федерації «дронів - камікадзе» типу «Шахід-136» (Росія називає їх «Герань-2).

Дрон «Шахід» має декілька модифікацій. Наразі Росія найбільше застосовує в Україні безпілотник камікадзе «Шахід-136». Цей баражуючий боєприпас призначений для ураження цілей на дальній відстані. Він запускається з пускової платформи, має двигун за допомогою якого набирає швидкість та висоту. Ціль вражає боєголовка в носовій частині дрона.

Дрон-камікадзе «Шахід-136» призначений для ураження наземних нерухомих об’єктів шляхом контактного підриву бойової частини (Країна виробник - Іран, «Shahed Aviation Industries Research Center».

Сильні сторони «дрону-камікадзе» «Шахід-136»:

•  велика дальність польоту дозволяє його застосовувати для ураження нерухомих цілей у глибині території України;
  •  невеликі розміри (ЕПР близько 0,05 м.кв.) та висока швидкість зменшують ймовірність ураження «дронів-камікадзе» «Шахід-136» засобами ППО;
  •  можливість здійснення підготовки до пуску у польових умовах за рахунок завантаження польотного завдання за допомогою портативного комп’ютеру (ноутбук, планшет).

Слабкі сторони «дрону-камікадзе» «Шахід-136»:

•  низька точність ураження цілей внаслідок «накопичення помилок» визначення місцеположення апарату під час польоту зі збільшенням його дальності та швидкості вітру (використовується інерційна система навігації);
  •  неспроможність уражати рухомі цілі;
  •  відсутність можливості корегування траєкторії польоту та пере націлювання апарату на іншу ціль після його пуску - «дрони-камікадзе» «Шахід-136» не оснащені системами зв’язку та передавання даних;
  •  в тиху погоду шум від працюючого двигуна чутно на відстані понад 20 км. (двигун шумить як на мопеді чи бензопилі).

Тактика застосування «дронів -камікадзе» «Шахід - 136» ЗС РФ передбачає можливість їх масованого застосування для ураження об’єктів військової та цивільної інфраструктури (переважно будівлі) в глибині території України.

З проведеного аналізу часу застосування «дронів -камікадзе» «Шахід- 136» ЗС РФ встановлено, що з початку збройної агресії зазначені БпЛА застосовувались впродовж доби, але найбільш часто та найбільш ефективним є їх застосування в темну пору доби у період з 23.00 год. до 06.00 год. З метою ускладнення візуального їх виявлення, визначення їх кількості та зниження ефективності застосування засобів безпосереднього прикриття об’єктів.

З метою зменшення ймовірності ураження БпЛА противнгіка необхідно:

• не нехтувати сигналами повітряних тривог та негайно переходити в укриття;
  •  забезпечити завчасне виявлення БпЛА, шо наближається, для обрання місця для укриття та адекватного засобу боротьби відповідно до масштабу загрози;
  •  обладнати систему постів візуального спостереження;
  •  зменшити час перебування осіб біля адміністративних установ, об’єктів інфраструктури, тощо;
  •  у разі наближення «дрону - камікадзе», у тому числі зачувши подібний звук необхідно оцінити обстановку навколо, триматись осторонь адміністративних будівель, стратегічних та військових об’єктів, намагатись знайти укриття (підвали, цокольні поверхи будинків, підземні паркінги, переходи або дотримуватись правил «двох стін», канава, траншея, яма, широка вода водостоку під дорогою, високий бордюр, каналізаційний люк, тощо) та перечекати;
  •  не залишатись у транспорті, вийти і відбігти подалі від дороги і там знайти можливе укриття або залягти на землю;
  •  намагатися обирати місця для укриття подалі від військових, стратегічних об’єктів, адміністративних установ;
  •  не ховатися в під’їздах, під арками, на сходових майданчиках, у підвалах панельних будинків, біля автомобільної техніки, автозаправних станцій. У жодному разі не ховатися біля всього, що може вибухнути чи впасти на людину;
  •  не поспішати покидати укриття, оскільки «дрони - камікадзе» використовуються як в одиночних атаках так і групами.

Дотримання вищевказаних правил рятує життя.

У разі візуального виявлення підозрілих предметів схожих на безпілотні летальні апарати (дрони), у тому числі звуків схожих на їх переміщення, негайно повідомляти правоохоронні органи (поліцію, службу безпеки України, МЧС), ЗСУ, а у разі їх падіння вказати місце розташування, при цьому до місця падіння збитого об’єкта не наближатися, уламки не чіпати.

Надана інформація буде перевірена та оперативно скерована до відповідних служб або силових структур.