A A A K K K
для людей із порушенням зору
Висоцька громада
Рівненська область, Сарненський район

Хилін

 Село Хилін розташоване в 7 км від центру сільради за річкою Горинь між Висоцьком і Удрицьком.

       Перша згадка про  село датується 1664 роком. Тоді це був панський сільськогосподарський фільварок, до якого відносилися села Миляч. Жадень, Озери, Єльне.

       04 серпня 1922 року маєток «Хилін» Висоцької гміни площею 423 га, який належав Воцеху Затворницькому, став власністю Польської держави. З  цього часу і до 1924 року проводилася порцеляція (виділення) земель польським військовим осадникам. Тут поселилися понад десять родин колишніх польських військовиків та стільки ж місцевих жителів, які придбали тут у власність землю. За Польщі тут навіть  діяла польська початкова школа. З приходом Радянської влади польських осадників виселили, а на місці їх господарств утворили бригаду місцевого колгоспу. Наймити, що працювали в поляків зайняли їх будинки.

       Під час німецької окупації, в 1943 році, на Хиліні  в урочищі Пильня ( всадибі польського осадника Опилка) фашистами були спалені живими більше 13 жителів сіл Хочин, Жадень, Хилін. В роки другої світової війни жителі Хиліна приймали участь у боротьбі з окупантами і серед них: Климчик Микола Тимофійович (1922-17.101994рр), Томилович Тимофій Прокопович (1912-1989рр), Шостак Микола Петрович (1926-2007рр) Ярмошевич Дем’ян Дем’янович (1927 - 01.01.2008рр) та інші на фронті, а Костючек (Стовбіна) Надія Степанівна (1919 – 03.09.2009), Волканович Надія Павлівна в партизанській бригаді Степана Каплуна, що дислокувалася неподалі в Хочинських лісах.

         У 80 – х роках минулого століття навколо Хиліна була проведена меліорація перезволожених земель та збудована меліоративна система Козаки -  Милячі. Найнижчий в окрузі болотий масив «Каліново» став найродючишим земельним масивом висоцького колгоспу площею понад 250 га. Збудована насипна земляна дамба від піщаних погорбів Осув’я до Хилінських гір. Вона захистила від щорічних повеней землі миляцького і висоцького колгоспів і  дала можливість використовувати накволиші землі для вирощування  високих врожаїв сільськогосподарських культур.

        На початку вісімдесятих років тут діяла тваринницька ферма, де утримувалося  до 150 голів великої рогатої худоби   висоцького колгоспу. Діяв продовольчий магазин Висоцького СПП. Проживало до 60 чоловік. До категорії сіл Хилін був віднесений у 1986 році.

 На початку дев’яностих років, у звязку з поюванням  колгоспних земель та майна, ферма була закрита та розібрана. Населення роз’їхалося. Нині тут проживає лише 19 чоловік. З людей, які прославили село є:

       Гловацька Лідія Григорівна (02.02.1962р.н) – виконавчий директор приватного сільськогосподарського підприємства «Злагода» с.Висоцьк Дубровицького району. Удостоєна почесного звання «Заслужений працівник сільського господарства України» (02.03.2007р);

       Макаревич (Пешко) Валентина Калениківна – ланкова льонарської ланки висоцького колгоспу, пізніше передова тваринниця. Вона мала найвищі врожаї льону –довгунця у висоцькому районі в п’ятдесятих роках. За успіхи у праці та організхаторські здібності неодноразово нагороджувалася Грамотами  районної та обласної ради.

       Томилович Михайло Миколайович директор приватного сільськогосподарського підприємства село Миляч Дубровицького району Рівненської області.За успіхи у розвитку сільськогосподарського виробництва удостоєний почесного звання «Заслужений працівник сільського господарства України» (18.08.2006р);

        Шостак Микола Петрович – машиніст екскаватора Дубровицького ПМК – 175. За успіхи у праці нагороджений медаллю «За доблесний труд» (Указ Президії Верховної Ради СРСР від 01.03.1971 року).

 

Список жителів навколишніх сіл, які загинули від рук німецько-фашистських загарбників в в садибі польського осадника Опилка на хуторі Хилін у 1943 році і там захоронені

 

п/п

Прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання

Рік

народ.

Обставини загибелі,

 дата

1.

Гембицький Карпо Йосипович,

с. Хочин

1888

спалений в стодолі Опилка,1943

2.

Лозицький Степан Йосипович, с.Хочин

1899

спалений в стодолі Опилка, 1943

4.

Протосавицька Надія Григорівна, с.Рухче, Лунінецький р-н, Білорусь

1898

спалена в стодолі Опилка, 1943

5.

Пшевлоцька Марія, полька

 

спалена в стодолі Опилка, 1943

6.

Столярець Єфросинія Карпівна, с.Хочин

1921

спалена в стодолі Опилка, 1943

7.

Столярець Михайло, с.Жадень

1918

палений в стодолі Опилка, 1943

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь